Psychologia ognia

Psychologia ognia

Psychologia ognia
autorem artykułu jest Aneta Kobylińska

Dużo ostatnio pożarów. Dachy starych kamienic, magazyny, opuszczone baraki, budynki mieszkalne. A wokół i niestety wewnątrz ludzie, którzy nie zawsze wiedzą co należy zrobić i czego robić nie należy aby niepotrzebnie nie ucierpieć.
Dwa tygodnie temu byłam świadkiem pożaru kamienicy na Mokotowie. Wczoraj chmury 'plastikowego' dymu z palących się baraków widział mój mąż. Bardziej przerażające od ognia są typowe obrazki zachowań, jakie zaobserwowaliśmy podczas tych dwóch zdarzeń.

Kierowcy i matki z wózkami bez zastanowienia wjeżdżają w kłęby dymu. Przechodnie z zaciekawieniem podchodzą jak najbliżej palących się budynków nie zważając na odruch kaszlu. Wszyscy chcą przekonać się na własne oczy, czy straż pożarna działa kompetentnie mimo bzdurnych przepisów uniemożliwiających gaszenie ognia kobietom.
A straż pożarna na stronach internetowych informuje: "W ciągu kilku minut niekontrolowanego procesu spalania ilość wydzielających się toksycznych substancji powoduje, że po kilku wdechach organizm człowieka ulega zatruciu, niedotlenieniu, a w dalszej konsekwencji prowadzi do zgonu. W 90% przypadków przyczyną zgonu nie jest ogień i wysoka temperatura lecz właśnie wdychanie produktów spalania." (źródło: www.strazpozarnakedzierzynkozle.eu)
Dlaczego nie mamy zdroworozsądkowych nawyków, które w takich sytuacjach powinny jak automaty zmienić nasze rutynowe szlaki i zdusić ciekawość. "Ciekawe co się tak pali" wygrywa z "czy spalająca się substancja nie zaszkodzi mi czy mojemu dziecku". "Ależ tu dymu" ma zdecydowaną przewagę nad "gdzie mogę skręcić, żeby ominąć to miejsce". Skąd ten brak instynktu samozachowawczego...

Jak pisze John Lofty Wiseman w samej Wielkiej Brytanii rocznie wybucha ponad 50 tysięcy pożarów. Wg statystyk straży pożarnej w Polsce rocznie wybucha kilkadziesiąt tysięcy pożarów, a trend jest niestety rosnący. 70% śmierci spowodowanych pożarem zdarza się w naszych własnych domach.
Idea ogniowego trójkÄ…ta 
Czym jest ogniowy trójkÄ…t? OgieÅ„ bÄ™dzie siÄ™ rozprzestrzeniać tak dÅ‚ugo jak dÅ‚ugo obecne bÄ™dÄ… razem trzy skÅ‚adniki - szczyty trójkÄ…ta - TEMPERATURA, PALIWO I TLEN. JeÅ›li jeden z tych skÅ‚adników zostanie usuniÄ™ty ogieÅ„ zgaÅ›nie. Kiedy zdmuchujesz Å›wieczkÄ™ i kiedy gasisz pożar intencje sÄ… te same. Pozbawić ogieÅ„ jednego z trzech skÅ‚adników.
O zasadzie 'trójkąta' należy pamiętać w każdym miejscu, czy sytuacji, w której się znajdujemy. Zawczasu zidentyfikujmy gdzie i w jakich okolicznościach te trzy składniki mogą zaistnieć wspólnie powodując śmiertelne w skutkach zagrożenie.
PALIWO
 Wydawać by siÄ™ mogÅ‚o, że las jest bardziej niebezpieczny od wybetonowanych ulic naszych miast.
Lofty sÄ…dzi inaczej. OgieÅ„ rozprzestrzenia siÄ™ tak dÅ‚ugo jak wystarcza mu PALIWA. Szerokie przecinki w lasach, wycinanie drzew przez strażaków powodujÄ…, że ogieÅ„ ustaje. Brak drzew oznacza brak PALIWA. Jeden skÅ‚adnik wyeliminowany - po pożarze. OczywiÅ›cie w dużym uproszczeniu. A w mieÅ›cie? W mieÅ›cie, w mieszkaniu, czy w domu PALIWO jest wszÄ™dzie.
TEMPERATURA 
Klasycznym sposobem na 'schÅ‚odzenie' ognia jest woda. PamiÄ™tajmy, że nie zawsze.
TLEN
 Poza domem, w lesie maÅ‚e jest prawdopodobieÅ„stwo, że uda nam siÄ™ wyeliminować tlen. Ale wewnÄ…trz budynku na mniejszÄ… skalÄ™ jest to możliwe. Na tej zasadzie dziaÅ‚a koc.

Zastanówmy się, który składnik najlepiej wyeliminować jeśli zapali się olej na patelni, firanka, czy deska do prasowania z całkiem przyzwoitym, ale na chwilę zapomnianym, niewyłączonym żelazkiem. W końcu dom, czy mieszkanie to miejsce, w którym najbardziej obawiamy się pożaru.

Załóżmy, że przyczyną zaprószenia ognia nie jest świadome działanie człowieka. W jaki sposób w bezpiecznej przestrzeni jaką są nasze domy i mieszkania dochodzi najczęściej do podpalenia?

Prawie zawsze źródło pożaru w domu sprowadzić do jednego z poniższych czynników. Informacje te potwierdzają strażacy, nasz ulubiony ekspert od bezpieczeństwa John Wiseman, artykuły znalezione w prasie, czy w Internecie. Kolejność czynników opisanych poniżej powtarzamy za Wisemanem.

Kuchenki (elektryczne, gazowe, na węgiel). Sama pamiętam, jak kilkanaście lat temu razem z bratem zapomnieliśmy o pozostawionej 'na gazie' patelni z olejem. Zamiast frytek popołudnie spędziliśmy na sprzątaniu. Zorganizowaliśmy sobie również najbliższy weekend odmalowując kuchnię. Ogień z przypalonego oleju rozprzestrzenia się naprawdę szybko.
Przenośne grzejniki. Najgorsze to te elektryczne, gazowe i olejowe piecyki, które pozostawione zbyt blisko łatwopalnych powierzchni, przypadkowo przewrócone, czy pozostawione bez nadzoru są przyczyną bardzo wielu pożarów, szczególnie kiedy zaskoczą nas wyjątkowo chłodne dni wiosną lub jesienią.
Papierosy. Niedopałki wyrzucone do kosza, tlące się papierosy, które przypadkowo spadną z popielniczki, czy na łóżko, kiedy paląc zapadniemy w drzemkę.
Zapałki. Kiedy zostawiamy je zbyt blisko ognia lub bawią się nimi dzieci.
Przewody elektryczne. Stare, niesprawne kable, wadliwe instalacje elektryczne, przepalone bezpieczniki. To wszystko potencjalne źródła pożaru.
Koce i poduszki elektryczne. Szczególnie niebezpieczne jeśli nie są prawidłowo przechowywane, leżą zbyt długo złożone, pozostają włączone bez opieki.
Latarki i lampki. Stają się przyczyną pożaru jeśli korzystamy z nich niezgodnie z przeznaczeniem lub niewłaściwie przechowujemy.
Ekrany telewizorów i komputerów. Ze względu na wysokie napięcie - używane niewłaściwie- mogą spowodować wybuch i pożar.
Kominy. Zalegające w przewodach kominowych sadze potrafią się zapalić.
Świeczki/otwarte kominki. Bardzo łatwo o nieszczęście jeśli zostaną pozostawione bez opieki, lub bawią się w ich pobliżu dzieci.
Spójrzmy na te sprzęty i przedmioty przez chwilę jak na potencjalnych wrogów i zastanówmy się co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko.

--
Aneta Kobylińska
_______________________________
www.bezpieczne.org pomaga nauczyć się bezpiecznych zachowań, kiedy ktoś chce wyrwać Ci torebkę, grozi Twojemu dziecku, chce ukraść Twój samochód, jest agresywny, lub kiedy byłeś świadkiem agresji.

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Publikacja twórczości w internecie. Poezja.
Catering 5 Stars: bankiety, caterin, przerwy kawowe w K
Chałupnictwo - takie straszne, jak je malują?
W obronie streotypów
Natural Antibiotic - ranking skuteczności